Aktuální virová hrozba WannaCrypt0r

Aktuální virová hrozba WannaCrypt0r

Chtěl bych vás v rychlosti informovat, nikoli vystrašit, o aktuální hrozbě.

V předchozích dnech se světem začal šířit ransomware, neboli „vyděračský vir“, který dokáže v počítači zašifrovat vaše data a pak vás vydírat o výkupné za jejich odemčení. Napadené mohou být dokumenty, tabulky, prezentace, obrázky, fotky, a další typy souborů. Během méně než 24 hodin se potvrdil výskyt tohoto viru na více než 100 tis. počítačích. Vyskytl se už i v České republice.

Jistě je právě nyní dobré připomenout důležitost ZÁLOHOVÁNÍ – kdy nejdůležitější data uchováváte na externím zařízení mimo počítač. Prosím aktualizujte si své zálohy, aby v nejhorším případě dat v počítači jste data měli aktuální.

1) E-maily

Dávejte si velký pozor při otevírání podezřelých příloh e-mailových zpráv !!!
Tip: pokud chcete otevřít podezřelou přílohu, otevřete ji např. na mobilním telefonu, tabletu a nebo zařízení s jiným systémem než Windows. Tedy Android, iOS, MacOS, apod.

2) Antivirová ochrana

Překontrolujte aktuálnost vašeho antivirového programu, stáhněte radši i ručně aktualizaci virové databáze. Antivirové firmy již reagují na aktuální hrozbu a aktuálnost databáze vás může upozornit na nebezpečí. Rozhodně je zde na místě mít kvalitní antivirový program namísto free verzí.

3) Aktualizace Windows

Spusťte Aktualizace systému Windows (Windows update) a nainstalujte nalezené aktualizace, které byly společností Microsoft vydány v předchozích dnech. Můžete tak předejít i jiným hrozbám, které Microsoft už odhalil a zabezpečil.

Pokud budete obezřetní, nemá se k vám vir jak dostat.

Chce to je obezřetnost a není se čeho bát. Pokud se vir již dostane do vašeho počítače, může se šířit i vnitřní sítí.
Informujte prosím tedy i své kolegy a spolupracovníky, aby také byli opatrní.

Na virovou hrozbu vás upozorní dobrý antivirový program. Doporučuji jednoznačně ten od firmy ESET.
Pokud chcete řešit vaši antivirovou ochranu, koukněte sem.

Vir byl zřejmě dlouhou dobu připravován, je totiž lokalizován i do češtiny. A tak v případě nakažení po vás bude požadovat zaplacení částky 7.300,- Kč v kryptoměně Bitcoin.

Časté otázky a odpovědi

Základní informace o ransomware, který se šíří pod jmény Wanna Decryptor, WannaCry, WCRY nebo WannaCrypt0r

Jak se ransomware WannaCry šíří?

Šíří hlavně e-mailem, který obsahuje přílohu tvářící se jako ZIP archiv. Uživatelé, kteří tuto přílohu otevřou, si do svého počítače nainstalují virus. V lokální síti se pak virus šíří skrze neaktualizované operační systémy.

Co WannaCry udělá na napadeném počítači?

Jakmile WannaCry napadne daný počítač, začne šifrovat soubory a složky na počítači. Zašifrované soubory mají příponu .WCRY. Šifrovány jsou soubory například těchto typů: dokumenty DOC, PPT, XLS, obrázky JPG, PNG nebo TIFF, některé videosoubory, některé zálohy, některé programátorské projekty a řada dalších.

Kolik stojí dešifrování souborů?

Ransomware přidá do napadeného adresáře soubor s návodem, jak zaplatit výkupné za soubory. Cena za dešifrování je 300 dolarů (asi 7 300 Kč) v bitcoinech. Po třech dnech je cena dvojnásobná. Po týdnu bude dekódování údajně navždy znemožněno.

Jak zjistit, zda jsem před tímto virem chráněn(a)?

Ověřte si, že máte aktualizovaný operační systém a antivirový program. Ověřte si na stránkách výrobce svého antivirového programu, že umí rozpoznat tuto novou hrozbu.

Jak se mohou uživatelé podobným útokům preventivně bránit?

Základní obranou je mít aktualizovaný operační systém a aktualizovaný antivir/antimalware. Protože žádná obrana není stoprocentní, důrazně doporučuji vytvářet pravidelné zálohy důležitých souborů, které jsou zálohovány mimo počítač, aby se k nim ransomware nemohl dostat.

Kontrola počítačů ú Servisní služby

Pokud si nejste jisti stavem vašich počítačů nebo celé sítě, koukněte na mé služby v oblasti SPRÁVY IT nebo mě rovnou kontaktujte a společně eliminujeme možné hrozby.