Co dokáže váš Mac s novým macOS Sierra?

Od 20. září můžete stahovat nový operační systém pro Mac. Pod kódovým označením Sierra se ukrývá prostředí se spoustou zajímavých vylepšení, která vám zpříjemní používání Macu a zefektivní spolupráci mezi iZařízeními. V dnešním článku některé nové funkce a vlastnosti představíme.

Vylepšená správa fotografií

Systém nyní rozeznává tváře a fotky dokáže zobrazit na mapě světa. Můžete vyhledávat fotografie podle jejich obsahu, a dokonce vytvářet jedinečné galerie v záložce „Vzpomínky“, kde najdete kolekce z vašich nejlepších snímků na základě vámi vybraných lidí, míst a dalších parametrů. Třídění fotek se tak dostává na zcela novou úroveň a nezabírá tolik drahocenného času.

Apple Watch jako okamžitý klíč

Jestliže používáte Apple Watch, budete mít k dispozici službu automatického přihlášení. Díky ní se přihlásíte ihned, jakmile probudíte počítač – nemusíte k tomu dělat nic dalšího. Automatické přihlášení oceníte zejména, když si potřebujete odskočit od práce kvůli hovoru nebo čemukoli jinému – už se nikdy nebudete muset zabývat zadáváním hesla.

Dokonalá spolupráce s iPhonem

Kopírování obrázků, videí a textů mezi iPhonem a Macem je nyní opravdová „brnkačka“. Libovolný obsah na iPhonu stačí pouze zkopírovat a vložit na Mac. Stejně to funguje i obráceně. Objevili jste na počítači chutné recepty, které si chcete vyzkoušet? Zkopírujte je do iPhonu a vyrazte nakupovat – nikdy to nebylo jednodušší.

iCloud synchronizuje všechna iZařízení a šetří paměť

Ať už jste na Macu v kanceláři, nebo v pohodlí domova, vždy budete mít k dispozici synchronizovanou plochu a dokumenty. Obsah obou těchto složek se totiž automaticky ukládá na iCloud Drive, takže se k nim dostanete z jakéhokoli zařízení.

macOs Sierra dokáže navíc rozpoznat nepoužívané soubory a přemístit je na iCloud, kde k nim můžete kdykoli přistupovat a opětovně si je stáhnout na lokální úložiště. Také umí najít a odstranit staré nebo duplicitní soubory (např. instalátory, odkládací soubory, protokoly), které už nejsou k ničemu. Na Macu vám proto zůstanou pouze aktuálně používaná data a optimalizované verze fotek. Trápení s nedostatkem volného místa tak již nebude na pořadu dne.

Vyladěné zprávy s velkými emotikony

Oživte konverzace gigantickými „smajlíky“ – přidávejte srdíčka, zdvižené palce, videa a další zábavné doplňky. Samozřejmostí je také zobrazení náhledů obrázků a velmi příjemné uživatelské prostředí.

Bavte se hudbou s Apple Music

Objevování a vyhledávání nové hudby nebylo nikdy jednodušší. Služba Apple Music v hudební knihovně iTunes vám nabídne alba s interprety, jež budou přesně vyhovovat vašemu vkusu. Ve speciálním panelu máte k dispozici výběr nejlepších „fláků“ od známých hvězd, stejně jako hitparády a populární playlisty. Nový mini přehrávač umí nyní zobrazit také texty skladeb.

Záložky oken ve stylu webových prohlížečů

Ztrácíte se občas v záplavě otevřených oken? Pak jistě oceníte záložky, které fungují stejně jako v Safari. Nově jsou však téměř v každé aplikaci Macu a široké škále aplikací dalších výrobců. Stačí přejít na macOS Sierra a aplikace se automaticky aktualizují. Přejíždění mezi různorodými dokumenty je díky tomu velmi příjemné, stejně jako vyhledávání několika destinací v Mapách.

S funkcí obrazu v obraze (PIP) zvládnete více

Video ze Safari a iTunes můžete snadno připnout na plochu nebo aplikaci, která běží na celé obrazovce. Okno s videem bez problémů nasměřujete do libovolného rohu obrazovky a přizpůsobíte jeho velikost, abyste viděli přesně tolik obsahu, kolik aktuálně potřebujete. Jedná se o skvělý nástroj pro sledování oblíbených klipů a seriálů při současné práci s dokumenty a aplikacemi.

macOS Sierra můžete začít stahovat

Nový macOS Sierra můžete stahovat od 20. září. Před instalací ovšem nezapomeňte zálohovat veškerá důležitá data. Ačkoli je systém odladěn a otestován mnoha beta verzemi, může se ještě vyskytnout nějaká „moucha“ a není rozumné riskovat ztrátu uložených souborů.

Jaké počítače můžete upgradovat?
MacBook (konec roku 2009 nebo novější)
MacBook Pro (polovina roku 2010 nebo novější)
MacBook Air (konec roku 2010 nebo novější)
Mac mini (polovina roku 2010 nebo novější)
iMac (konec roku 2009 nebo novější)
Mac Pro (polovina roku 2010 nebo novější)
Informace o svém Macu zobrazíte, když v levém horním rohu kliknete na ikonu Apple, vyberete „O tomto Macu“ a následně „Informace“. Více informací o upgradu získáte na stránkách Apple.

 

Zdroj dat: Alza.cz

Koupit počítač Mac